Jdi na obsah Jdi na menu
 


11.8. - Štěňecí výběh na Ledeckém vrchu obývají už jen dva zbojníci. Pejsek Dargo pro kterého si jeho noví páníčci přijedou příští víkend a naše Darlen, tedy Darča či Darinka, (prostě pro nás, kterým ta "déčková" jména do hlavy moc nejdou:"ta fenečka s růžovou stužkou"). No a právě na naši "růžovku" jsme s Aimynkou moc zvědaví, protože tahle fenečka na Ledeckém vrchu zůstává a s paničkou se bude věnovat sportovní kynologii.

104.jpg 

Takže doufáme, že půjdou obě v našich stopách a ve stopách táty Atilky a třeba nás s nějakou těžkou zkouškou i trumfnou. To se pak můžem doma předhánět kdo víc a lépe  a nakonec abychom s Aimy ještě přidali něco navíc

5.8. - Tento týden od nás odjela Darinka, kterou čeká bydlení v malebné krajině kolem řeky Sázavy. Nejspíš už se těší na vycházky po okolí a koupání v řece. Na fotce je se synem nových páníčků a jeho přítelkyní.

darinka-pri-odjezdu.jpg 

No a dnes jsme na cestu vyprovodili Dinu, které jsme všichni podle dvojbarevné stužky říkali "melírek". Její páníček se už těší, jak s ní vyrazí na cvičák. Před tím ovšem čeká naši Dinu seznámení se stejně starým štěňátkem sheltie, se kterým bude cvičit dcera páníčků agility a pro které si jeli přímo od nás. No já už vidím, jak těmi tunely a překážkami probíhají obě dvě  

047.jpg

28.7. - Štěněcí výběh na Ledeckém vrchu se nám rychle vyprazdňuje. V pondělí si to od nás odfrčel Darius, přestože si jeho nový páníčci přijeli původně pro fenečku Na cestu nám zamával z okna u auta, jen škoda, že jsme neměli po ruce foťák. Dnes odjela Deborka, která bude mít ve své nové rodině kromě páníčků i jednoho dospělého beaucerona. Ten se s ní přijel rovnou seznámit. A se svou novou psí parťačkou se u nás seznamovala i Demi. Její nová spolubydlící je francouzký buldoček, je menší než Demi a při vší snaze už menší zůstane. A tak je na místě otázka, kdo se seznamoval s kým

053---halo-pani--copak-je-to-zac.jpg

 Na pořádně dalekou cestu se vydala Dagi. Se svou novou rodinou bude bydlet až v ruském Petrohradu, nějakých 1700km od nás, vzdušnou čarou jen o kousek blíž. Naši Arisku z prvního vrhu, která bydlí u Stuttgartu tak překonala v pomyslné soutěži "kdo dál" skoro trojnásobně. A jak malé štěňátko na takovou vzdálenost cestuje? Obvykle kdesi v útrobách letadla jako zavazadlo, ale když panička neváhá zaplatit víc než za svou letenku a když letíte s Russia airlines, jde to i pohodlně, pěkně na vlastním sedadle

005---a-pohodicka-v-letadle.jpg

22.7. - Tento týden nám první štěňátka vyrazila do světa. Jako první jsme se rozloučili s Darčou, která se narodila nejdříve a shodou okolností také nejdříve odjela. S novou paničkou se uvelebila v autě jakoby ji znala odjakživa a za spokojeného mazlení si to odfrčela a podle všeho se jí po nás ani nestýskalo. A pak se řekne psí věrnost!

 

020---nevite-jestli-to-euro-uz-skoncilo.jpg 

První z pejsků vyrazil do světa Dag. Dokonce i on byl na světě jako první zástupce svého pohlaví. Aimynka tak má vyřešený jeden matematický problém a sice jak nakrmit deset štěňat z osmi cecíků. Teď je to osm - osm

001---neco-ti-poseptam.jpg

13.7. - Mimča mají za sebou kontrolu vrhu, při které se zjišťuje, zda je u štěňat i u maminky všechno vpořádku, zda mají zoubky se správným skusem, nejsou-li hubená či příliš tlustá, nechybí-li jim paspárky a hlavně jesti mají správné psí povahy a vůbec tak všechno dohromady, prostě jsou-li připravena vyrazit do světa.

072.jpg

 

 To se ví, že bychom je nejraději nikam nepustili, obzvlášť ženská část Ledeckého vrchu je přesvědčena, že by tu mimča měla ještě alespoň pár let zůstat , ale nic naplat, první lumpíci dostanou už příští týden svoji štěněcí výbavičku do nových domovů a tradá objevovat jak se žije jinde. Naštěstí je čas dovolených a některá mrňata nám tu zůstanou do srpna, než se jejich noví páníčci vrátí od moře, takže si malých nezbedů ještě užijeme.

063---no-ale-mlickem-taky-nepohrdnem.jpg

Aimy stále kojí a pořád s radostí. Začíná už také ale svoje potomky vychovávat a je úžasné pozorovat, jak malí nezbedové s respektem zarazí své řádění a pozorně sledují, co od nich jejich psí mamina vyžaduje. Ta je na oplátku pěkně olíže od hlavy k patě a celá rodinka je nadmíru spokojena.

 

 7.7. - Naše štěňátka jsou od včera očipována a mají svoje cestovní pasy. Byli jsme dost zvědaví, jak bude probíhat čipování, předchozí vrhy jsme totiž nechávali jen tetovat a to se obvykle neobešlo bez pláče a ukřivděných pohledů směřovaných především na mně, protože já byl ten zlý, kdo nechal toho chlapa s kleštěmi ubližovat jemným ouškům našich mazlíků. Čipování je ale úplně jiná záležitost. Nebolí o nic víc než injekce a malí lotříci snad ani nevěděli, že se jim něco děje. Dokonce ani Aimynku jsme nemuseli zavřít, náš pan veterinář má asi dobrou pojistku, takže ji nechal kontrolovat jeho práci pěkně zblízka.

061---ja-si-vezmu-tuhle-mensi.jpg

Prudkých letních bouřek nezůstal ušetřen ani Ledecký vrch, ale naše momentálně početná smečka nesla všecho to řádění živlů statečně, možná i proto, že je nenecháváme dívat se na zprávy na Nově. V sobotu, po bouřkách se konečně ochladilo a štěňecí apetit nabral nevídaných rozměrů. Konečně zbyly po krmení jen prázdné misky, žádné líné a pomalé "tak já si teda zobnu, abych snad neurazilo". Ožila i Aimynka, která mě při vycházce poprvé od poloviny její březosti nutila běhat (její oblíbená zábava) a měla obrovskou radost, že po tříměsíční sportovní pauze jsem v daleko horší kondici než ona. Inu, na co si psa naučíte, to máte...

146-----kopie.jpg 

Fotka je jen ilustrační, z loňska z Krkonoš, ve skutečnosti měla daleko škodolibější výraz

1.7. - Horký víkend strávila štěňátka stejně jako dospělí psi (a páníček) pěkně vleže, neb meteorologové takovéto přečkání vlny veder doporučují :-)) Večer, když na Ledecký vrch padne stín mohutných jasanů, o sobě však dávají pěkně vědět. A štěněcí hry začínají.

 

077-----kopie-----kopie.jpg

Oblíbená je hra na přetahovanou, koulení kelímku od kilového jogurtu, koulení plechovky od piva, rozvazování tkaniček, rozvázání balonku na šňůrce, kousání do dřeva, cihel, či kamene, také ovšem do plotu a do nohavic. To ale jen pokud jdeme mezi naše malá vlčata prozíravě v dlouhých kalhotech. Aimynka stále vzorně kojí, vůbec nechápu, že ji od těch štěněcích zubisek nebolí bradavky. A ještě je při tom šťastná.

087-----kopie.jpg 

25.6. - Mimča dnes oslavila svůj pátý týden. Užívají si venkovního výběhu, odkud mají výborný rozhled po zahradě a nic jim neuteče. Obzvláště pozorná jsou ve chvíli, kdy dospělí pesani dostávají svoje masíčko. Také odchod na vycházku bedlivě sledují a určitě by nejraději vyrazili s námi. Obzvlášť kdyby věděli, že vycházka v Aimynčině režii vede do sadu, kde se naše maminka posadí nekomromisně pod třešeň a zavelí: "páníčku trhej". A páníček trhá. Ty krásně zralé, červené pro Aimynku, ty napůl zralé pro sebe.

022---chceme-za-plot--kolik-vlastne-hrajou.jpg 

Náš starouš - Afrouš má zatím stále od Aimy vystavený ke štěňátkům zákaz a tak se k nim dostane jen když ho k nim pustíme my. No, popravdě řečeno, v jeho věku je z nich unavený dřív, než s partou dravých šelem v patách oběhne boudu, takže si vystačí s pozorováním přes plůtek, tam je od nich v bezpečí. To se ví, že občas na ně důležitě vychovatelsky štěkne, aby se vědělo, že tady kdysi býval pánem on.

 

028---no-nazdar--ty-si-ale-vyrost.jpg 

 

6.6. - Štěňátka rychle rostou a čím jsou větší, tím roste i jejich sebevědomí. Nejvíce se to projevuje v síle jejich hlasu, když nám dávají najevo, že už jsou vzhůru a abychom snad na ně nezapomněli. Už jen tak neztrácí čas ležením, pěkně běhají po celé porodní bedně a prozkoumávají každý kout. Objevili, že mají kolem sebe sourozence a začínají zkoušet kdo z nich je silnější. Nakonec vždycky zvítězí Aimy čumák, kterým si je dovede neuvěřitelně šikovně a nekompromisně nasměrovat přesně tam, kam potřebuje. Prostě psí logistika v praxi. Také jsme zaznamenali několik nesmělých pokusů o útěk do obýváku šplhem. To Aimynka zase zjistila, že kojit nemusí jen v porodní bedně, ale že ochotní páníčci jí přenesou její mateřskou školku třeba ke krbovkám, když bylo na venkovní vycházce tak sychravo.

064-----kopie.jpg 

 5.6. - Dnes jsme naše mimča poprvé odčervovali. Na pastu se tvářili překvapeně a podle všeho by si ještě přidali. Už pár dní mají otevřené oči, jako první se nás dívala nejmladší fenka. Asi chce dohnat těch pár hodin o které se zpozdila při narození.

1.6. - Štěňátka krásně rostou, některá dnes zdvojnásobila svoji porodní váhu. Jsou pěkně slyšet po celém domě, všechny zvuky které se naučili se snaží náležitě vyzkoušet. Aimynka je nejspokojenější s nimi v porodní bedně, když si pěkně nacpou bříška a od cecíků doslova odpadnou.

 049-----kopie.jpg

23.5. - Ve středu, po předchozí nutné hladovce, jsme museli rychle řešit počínající eklampsii, která vzniká prudkým snížením vápníku v krvi v důsledku jeho přechodu do mléka. Aimy měla sice po porodu hodnoty všech látek vpořádku, ale vynucená hladovka a velké množství rychle odsátého mléka udělala s organizmem své a vápník bylo třeba dodat injekčně. Vše se bohudíky zdárně podařilo a Aimynka tak může dál nerušeně pečovat o svých deset dětiček.

22.5. - V úterý jsme si užívali štěňátek, Aimy spokojeně kojila, masírovala mimčám bříška a my měli radost, že má pro ně spoustu mléka, mleziva, které jim příznivě ovlivní imunitu na celý život, vyzásobí jejich tělíčka vitamíny, minerály, stopovými prvky a ochrání je od různých infekcí a bakterií.    

055-----kopie.jpg

Večer jsme ale na Aimy viděli, že špatně vstává a zadní nohy tahá nějak ztěžka. Takže nám nezbývalo než vyrazit na veterinu, kde jsme zjistili, že naše beruška produkuje tolik mléka, že ho štěňata nestačí odsávat a to se potom hromadí v mléčné žláze, kde hrozí zánět. Museli jsme tedy přikročit k okamžité hladovce, aby se množství produkovaného mléka snížilo a tuhnoucí mléčnou žlázu jemně masírovat. To se naštěstí podařilo, nebezpečí zánětu bylo pryč, štěňátka spokojeně pila a zásobovala svoje rostoucí tělíčka všemi těmi důležitými prvky.

025--2------kopie.jpg

       

 

  20.5.2012 - Aimynka, přesně podle odhadu paní veterinářky, 60.den po krytí začala s porodem svých prvních štěňátek. Už předchozí noc chodila celá nesvá po zahradě, od jednoho svého pracně vytvořeného brlohu k druhému, pak zase domů k porodní bedně kterou jsme ji nabízeli a zase na zahradu.

050.jpg

Nachodila si tak malý dogtrekking. Ještěže má natrénováno. 

001---kolaudace-porodni-bedynky.jpg

 V neděli večer, po té co nás nechala dokoukat vítězný hokej s Finskem, rozhodla se ještě vyvenčit na zahradě. Místo venčení se ale dralo na svět první mimčo. Soudě podle Aimynčiny reakce tím byla překvapena mnohem víc než my. Srdceryvný řev rozřízl večerní ticho poklidné vísky a porod byl zahájen. Aimy se ani trochu nestyděla dát průchod svým emocím, ale právě narozená fenečka ji dokonale uklidnila svou přítomností a naše novopečená mamka si někde hluboko v genech vylovila zakódovanou informaci o tom, co s takovým drobečkem dělat.

004---prvni-mimco-v-detailu.jpg

Svým dokonale šťastným výrazem nás nenechala na pochybách, že z ní bude skvělá máma. A další přírůstek na sebe nenechal dlouho čekat. V průběhu noci přicházela na svět další štěňata a v pondělí odpoledne jich bylo v Aimynčině mateřském obětí devět.

 052-----kopie.jpg

Když se nějakou dobu nic nedělo, vyrazili jsme na kontrolní ultrazvuk. A určitě už tušíte, že jsme si z veteriny přivezli desátého mazlíka.

                          

  datum a čas narození porodní váha 24.5. 28.5. 1.6. 4.6. 9.6.
Daria - červená

20.5.-20.20

466g 543g 685g 920g 1039g 1330g
 Dara - sv.modrá  20.5.-22.30  511g  555g  706g  883g  995g  1177g
 Darlen - růžová  21.5.-02.05  508g  560g  740g  903g  1005g  1360g
 Dag - sv.zelený  21.5.-03.10  487g  505g  650g  814g  920g  1166g
Deborah-tm.zelená  21.5.-04.30  502g  560g  780g  1024g  1108g 1297g 
 Dargo-oranžový  21.5.-05.25  459g  489g  660g  799g  964g  1094g
 Darius-modrý  21.5.-08.25  550g  561g  690g  897g  982g  1110g
 Demi  -   žlutá  21.5.-09.35  442g  511g  735g  887g  1030g  1180g
 Dagi - vínová  21.5-12.05  540g  618g  890g  1018g  1110g  1358g
 Dina-žlutočervená  21.5.-17.00  490g  513g  610g  781g  953g  1160g

 

 

  17.6. 23.6. 1.7. 8.7. 18.7.
Daria  -červená 2,1kg 3,2kg 4,6kg 4,6kg 8,0kg
Dara-sv.modrá 1,8kg 2,6kg 4,1kg 4,1kg 7,1kg
Darlen-růžová 2,2kg 3,2kg 4,8kg 4,8kg 8,3kg
Dag  -sv.zelený 1,9kg 2,7kg 4,5kg 4,5kg 7,1kg
Deborah-tm.zelená 1,9kg 2,7kg 4,4kg 4,4kg 7,5kg
Dargo-oranžový 1,8kg 2,6kg 4,1kg 4,1kg 7,4kg
Darius-tm.modrý 1,8kg 2,7kg 4,3kg 4,3kg 8,6kg
Demi -     žlutá 1,8kg 2,8kg 4,3kg 4,3kg 7,5kg
Dagi  -  vínová 2,1kg 3,2kg 4,8kg 4,8kg 8,4kg
Dina-žlutočervená 1,9kg 2,6kg 4,3kg 4,3kg 7,5kg