Jdi na obsah Jdi na menu
 


Przesieka 2013

Moc pěkná, vydařená akce v atraktivním prostředí Krkonoš, tentokrát z Polské strany. Hory se tu zvedají přímo z roviny, žádné menší kopečky nepotkáte, ale rovnou hlavní hřeben. Krajině to dodává jakousi dramatičnost, stoupání na hřeben se zdá být nekonečné a právě tak sestup dolů.

Samotná trať začala pohodovou mírně klesající cestou podél potoka. Překvapením pro mě bylo, že všichni účastníci longu (42km) v mužské kategorii od začátku svižně běželi a s námi i některé z žen. Žádná turistika, závod hned z kraje. Cesta začala brzy prudce a na dlouho stoupat směrem k hřebeni, až se asi v 1100m.n.m. stočila ke Sněžným jamám, které jsme dříve znali jen při pohledu z hlavního hřebene. Náročný úsek plný menších skalek přes které bylo třeba přelézt nás zavedl k boudě pod Labským štítem a odtud nahoru na hřebeny, po kterých vedla velká část trasy. Zpět do Polska jsme se dostali dlouhým seběhem k městečku Karpacz, před kterým nás organizátoři navedli na krásný rychlý úsek lesem, stále mírně z kopce až ke krásnému vodopádu na říčce Podgorna u Przesieki a do cíle.

Oproti našim dogtrekkingům, v Polsku dostanete namísto přesně určené trasy jen mapu s vyznačenými kontrolními body kterými musíte projít a je na vás, jestli si vyberete správnou turistickou značku, po které je to k cíli nejblíže, nebo jestli zvolíte cestu špatně a nachodíte či naběháte víc kilometrů. Na jednotlivých kontrolách nejsou obvykle kleštičky, ale čeká vás tu úkol. Například opsat název rostliny z informační tabule, či nadmořskou výšku místa kde se právě nacházíte. U některých kontrol jsem se trochu zapotil s překladem a byl jsem rád, že i v Polsku si kolegové dogtrekaři pomáhají a vždy když jsem potřeboval se mnou ztratili pár vteřinek a poradili co přesně opsat do karty.